Practically Green – gryfikacja w służbie ekologii

Logo Practically GreenPractically Green jest serwisem internetowym, który pomaga ludziom w prowadzeniu zdrowego i ekologicznego trybu życia. Serwis otrzymał nominację w tegorocznym konkursie Innovation Awards, w kategorii ?Best Use of Gamification?, organizowanym przez The Massachusetts Innovations and Technology Exchange (MITX). Inspiracją do jego powstania była sytuacja rodzinna jego założycielki Susan Hunt Stevens, u której syna zdiagnozowano poważną chorobę alergiczną. Choroba ta wymusiła szereg zmian w domu Susan, która musiała zadbać o bardziej ekologiczne jedzenie i wyposażenie domu oraz zmianę codziennych nawyków swojej rodziny. To zadanie okazało się jednak trudne w obliczu ogromnej ilości często sprzecznych i podanych w nudnej formie informacji na temat zdrowia i ekologii.

Susan postanowiła te informacje uporządkować. Pomocnym okazał się LEED system oceny ekologicznego projektowania i budownictwa, z którym spotkała się w College?u, podsunął jej bowiem pomysł stworzenia podobnego systemu dla oceny codziennych działań ludzi pod kątem ich wpływu na zdrowie oraz środowisko naturalne. W ten sposób, powstał Quiz jako narzędzie oceny stylu życia w czterech obszarach ? Energia, Zdrowie, Wyposażenie oraz Woda. Wypełnienie Quiz?u pozwala umiejscowić użytkownika serwisu na 10-stopniowej skali ? od ?Zaledwie Ekologicznego? (Barely Green) do ?Znakomicie Ekologicznego? (Superbly Green). Na tej podstawie, serwis proponuje działania, które mają pomóc w dokonaniu pożytecznych zmian we wspominanych obszarach, a tym samym w osiągnięciu wyższego poziomu w rankingu. Za realizację określonych zadań np. zakup żywności ekologicznej, zmniejszenie zużycia wody w domu, rezygnację z jednorazowych naczyń przyznawane są punkty. System punktowy jest tak skonstruowany, aby równocześnie było możliwe ocenienie, jak poszczególne działania różnią się między sobą pod względem wpływu, jaki wywierają (np. 150 punktów = duży wpływ, 5 punktów = mały wpływ). Porządkuje to wiedzę użytkownika i mobilizuje do podejmowania trudniejszych lub bardziej angażujących zadań.

W związku z tym, że tylko niektóre proekologiczne działania przynoszą szybko namacalne efekty (np.  w postaci niższych rachunków za zużycie energii elektrycznej), Practically Green motywuje użytkowników poprzez przyznawanie odznak. Jest to szybka informacja zwrotna, która pozwala także na porównanie z osiągnięciami innych osób. Rywalizacja to jednak tylko jedna z form interakcji między użytkownikami, którzy mogą korzystać także ze strony Practically Green na Facebooku i Twiterze, gdzie mogą dzielić się swoimi spostrzeżeniami, wiedzą i rekomendacjami.

Practically Green zapewnia swoim użytkownikom kompleksową pomoc. Oprócz narzędzi oceny, propozycji działań, sytemu nagród udostępnia obszerną bazę wiedzy, dotyczącą ekologicznych produktów i usług. Z jednej strony, daje ludziom informacje o godnych polecenia firmach, z drugiej ułatwia firmom dostęp do klientów zainteresowanych zdrowym stylem życia. Korzyści są obopólne, a dodatkową będzie zdrowsze środowisko, jeśli idea Practically Green przyjmie się i rozprzestrzeni.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Samodoskonalenie, Zastosowanie i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zabezpieczenie antyspamowe *