Codecademy ? nauka programowania z gryfikacją w tle

Powoli, lecz sukcesywnie języki programowania przestają być ?wiedzą tajemną? informatyków. Coraz więcej osób spoza branży informatycznej dostrzega bowiem potrzebę znajomości przynajmniej podstaw programowania. Nadal jednak brakuje na rynku narzędzi, które uczą go w sposób szybki, skuteczny i dostępny dla każdego. Wciąż dominują kursy w postaci podręczników lub materiałów video, które nie są w stanie sprostać wymienionym wymaganiom i wciąż niestety wpisują się w tradycyjny model nauczania.

Dlatego, pojawienie się w sierpniu ubiegłego roku platformy Codecademy, której twórcy wykorzystują gryfikację w nauce języków programowania to dobry zwiastun zmian w tej dziedzinie. Platforma jest wspólnym dziełem dwóch młodych ludzi z Uniwersytetu Columbia ? Ryana Bubinskiego oraz Zacha Simsa, których celem jest nauczenie programowania każdego, kto takiej wiedzy potrzebuje. Cel nie jest abstrakcyjny, biorąc pod uwagę sposób, w jaki Codecademy przekazuje wiedzę. Podział na kursy i lekcje to chyba jedyne, co łączy tę platformę z tradycyjną edukacją. Każdy kurs jest w pełni interaktywny, co w praktyce oznacza, że każda lekcja to nie tylko porcja wiedzy, ale też natychmiastowe wprowadzenie jej w życie w postaci wypełnienia zadania i otrzymania informacji zwrotnej. Użytkownik w kilka sekund dowiaduje się, czy zastosowane przez niego rozwiązanie działa. Co więcej, za poprawnie wykonanie zadania jest nagradzany punktami i odznakami, którymi może dzielić się ze swoimi znajomymi na Twitterze i Facebooku. Daje to zarówno możliwość pochwalenia się swoimi wynikami, jak również porównania ich z wynikami innych. Dzięki integracji z serwisami społecznościowymi użytkownicy mogą rywalizować, ale też dzielić się swoją wiedzą i pomagać sobie wzajemnie w rozwiązywaniu trudniejszych zadań. To istotne, biorąc pod uwagę fakt, iż na jednych bardziej motywująco działa współzawodnictwo, na innych zaś możliwość kooperacji. W procesie nauczania wykorzystującego mechanizmy gier, który zastosowano w Codecademy, ogromną rolę pełni także jego podział na wiele małych kroków. Stopniowe przechodzenie przez różne poziomy trudności i stała obserwacja swoich postępów mobilizuje do działania nawet tych użytkowników, którzy początkowo dość sceptycznie podchodzą do swoich możliwości w danej dziedzinie.

Popularność Codecademy (tylko w ciągu pierwszych trzech dni działania serwisu zarejestrowało się w nim 200 000 użytkowników) mówi sama za siebie ? takie inicjatywy wykorzystujące gryfikację są potrzebne i są przyszłością nauczania, w którym powoli obserwujemy ewolucję od suchego przekazywania treści w kierunku interakcji z nią, co  znacząco ułatwia przyswajanie wiedzy i wykorzystywanie jej w praktyce.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Samodoskonalenie, Zastosowanie i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Codecademy ? nauka programowania z gryfikacją w tle

  1. Martin pisze:

    Codecademy to nie tylko możliwość samodzielnej nauki. Od niedawna codecademy umożl8iwia tworzenie własnych kursów (źródło : PGS Tech ). Szczerze powiem, że z ciekawości sam napisałem lekcje nt. typów danych w JavaScript i muszę powiedzieć, że serwis jest prawie idealnie dopracowany. Konsola, możliwość podglądu (nieco szwankuje) i wysyłanie do weryfikacji. Dzięki temu możemy być pewni, że nie spotkamy się z błędnymi informacjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zabezpieczenie antyspamowe *