Highscore House i pozamiatane!

Kto lubi wypełniać domowe obowiązki? Niewiele osób chętnie wynosi śmieci, odkurza, czy zmywa naczynia. Gryfikacja ma tu zatem spore pole do popisu i już kilka lat temu pojawiła się gra, która podjęła to wyzwanie. Mowa tu o popularnej Chore Wars, która poprzez zabawę, w której można zdobywać punkty i kolejne poziomy, motywuje domowników do wykonywania wspomnianych, mało frapujących i rutynowych czynności. Podobne rozwiązanie proponuje HighScore House, aplikacja online i mobilna przygotowana z myślą o najmłodszych. Aplikacja na razie występuje w wersji beta, ale już widać, że jest ciekawą propozycją, która powinna spotkać się z pozytywnym odbiorem zarówno dzieci, jak i rodziców.

Zasady korzystania z HighScore House są proste. Rodzice, sami lub wspólnie z dziećmi, ustalają zakres domowych obowiązków i harmonogram ich wypełniania. Uzgadniają także wartość każdej czynności poprzez przypisanie jej odpowiedniej liczby gwiazdek i  jednocześnie ustalają zestaw nagród, na które będzie można je wymienić. Następnie, dzieci wypełniają zadania, a rodzice zapisują to w systemie. Dzieci widzą swoje wyniki na bieżąco i mogą same decydować, co zrobią z przyznanymi gwiazdkami.

Oczywiście, mała liczba gwiazdek oznacza małą gratyfikację, a duża większą, system zachęca więc do zaangażowania i oszczędzania. Wypełnianie obowiązków z HighScore House jest dla dzieci zabawą, ale równocześnie wpaja im pewne zasady (dbanie o porządek, systematyczność, odpowiedzialność). Uczy też odkładania przyjemności, a to cenna umiejętność nie tylko w zarządzaniu finansami. Dzieci bowiem same decydują ile gwiazdek przenoszą na jaką nagrodę, mogę swoje decyzje zmienić w każdej chwili, co pozwala im uczyć się podejmowania decyzji.

Kolejnym pozytywnym aspektem tej aplikacji jest dawanie dzieciom jasnego przekazu, jakie są wobec nich oczekiwania i poczucia kontroli nad procesem wypełniania zadań. Dziecko widzi w grze, co ma do zrobienia w danym dniu (lista zadań), jak ważne są to zadania i swoje dotychczasowe osiągnięcia.

Jeśli chodzi o rodziców, HighScore House może być dla nich inspiracją do włączenia dzieci w domowe obowiązki w sposób systematyczny i konsekwentny, pomaga bowiem w zaplanowaniu ich i egzekwowaniu wykonania. Co więcej, zawiera szereg pomysłów, które to ułatwiają, ale są to jedynie sugestie. System jest w pełni konfigurowalny w kwestii wyboru zadań, punktacji i nagród, można go zatem dostosować do indywidualnych potrzeb każdej rodziny.

Niewątpliwą zaletą tej aplikacji jest przeniesienie do niej realnych zadań i powiązanie ich z realnymi nagrodami.  W praktyce zapewnia to przekształcenie nielubianych obowiązków w zabawę i ich rzeczywiste wykonanie oraz zwiększa jej walory edukacyjne, o czym sam miałem okazję przekonać się,  testując HighScore House z moim dziećmi. Efekty były bardzo dobre. Dzieci (4 i 6 lat) starały się zdobywać punkty poprzez wypełnianie zadań z listy, a nawet kilka obowiązków jest dalej przez nie realizowane, mimo braku nagród. Jedynym problem w korzystaniu z HighScore House okazała się dla mnie konieczność zapisywania wykonanych zadań. Niestety, zabrakło mi w tym konsekwencji. Sądzę jednak, że wrócę kiedyś do tej aplikacji, kiedy pojawi się kolejna konieczność zmian w podziale domowych obowiązków.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Edukacja, Samodoskonalenie, Zastosowanie i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Highscore House i pozamiatane!

  1. Świetna aplikacja. Zwłaszcza w dzisiejszym świecie komputerów i internetu sprawdza się znakomicie. Dzieciaki mogą w tym przypadku korzystać z komputerowej aplikacji, która w podstępny sposób zmusza ich do wywiązywania się ze swoich domowych obowiązków. Zarówno dzieci jak i rodzice są w tym przypadku zadowoleni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zabezpieczenie antyspamowe *