Topstep Traders ? gryfikacja jako sposób na wyrównywanie szans na rynku pracy

indeksPopularne poradniki dla osób poszukujących pracy skupiają się głównie na nauce sposobów autoprezentacji w myśl utartego sloganu, który mówi, że w dzisiejszych czasach najważniejsze to ?dobrze się sprzedać?. Jednak, z punktu widzenia przyszłego pracodawcy problematyczne jest to, że dobry wizerunek bywa aktem świetnej kreacji nie znajdującej odzwierciedlenia w rzeczywistym talencie i kompetencjach do wykonywania określonej pracy. Oczywiście, prędzej czy później to zawsze udaje się sprawdzić, powierzając zatrudnionej już osobie konkretne zadania do wykonania, ale idealna sytuacja to taka, w której można byłoby to zweryfikować już na etapie rekrutacji.

Sukces rekrutacyjny to w dużym stopniu kwestia ?instynktu łowcy? rekrutera i jego umiejętności, lecz także narzędzi, z których korzysta. Tradycyjne metody takie jak rozmowa kwalifikacyjna okazują się często niewystarczające, aby odróżnić osobę rzeczywiście utalentowaną od narcyza potrafiącego przekonać otoczenie o swojej wyjątkowości, nawet jeśli jest ona tylko pozorna. Na szczęście, z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania i coraz częściej pojawiają się wśród nich takie, które  wykorzystują serious games i gryfikację.

Przykładem może być działalność powstałej w czerwcu 2010 r. firmy Topstep Traders z Chicago, która jest agencją zajmującą się szkoleniem i rekrutacją osób zainteresowanych handlem na rynkach finansowych. Jej założyciel Michael Patak znany jest z powiedzenia ?Nie opowiadaj mi o tym, jak potrafisz handlować, pokaż mi, że to potrafisz?. Stworzony przez niego program jest skierowany do wszystkich osób interesujących się handlem produktami finansowymi i inwestowaniem online, zarówno doświadczonych, jak i tych, które stawiają swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie. Głównym celem programu jest wyszukiwanie talentów z całego świata, a następnie szkolenie ich zgodnie z ich potrzebami i umożliwienie sprawdzenia się w rywalizacji z innymi uczestnikami programu przy użyciu symulacji różnych sytuacji rynkowych.

topstep3
Uczestnicy mogą korzystać z różnorodnych form szkolenia, w tym indywidualnego coachingu oraz różnych materiałów, takich jak bieżące informacje rynkowe, ale też wskazówki jak poprawnie interpretować raporty i wykresy oraz jak korzystać z pomocnego oprogramowania. Mało tego, Topstep Traders ma nawet własne radio, które nie tylko dostarcza wiadomości z rynku, ale też jest miejscem dyskusji z udziałem najlepszych ekspertów.

Osoby zainteresowane Topstep Traders mogą wziąć udział w sesji szkoleniowej, która jest bezpłatna lub podjąć wyzwanie współzawodnictwa przez internet w symulowanym środowisku z innymi osobami z różnych krajów. Jest to zabawa, ponieważ uczestnicy programu sprawdzają swoje predyspozycje i umiejętności handlowe, nie ryzykując własnym kapitałem. Kaucja, którą wpłacają przystępując do gry, jest całkowicie zwrotna i ma na celu wyłącznie zmotywowanie uczestników, do jej ukończenia.

Istotną częścią programu jest rozbudowany system oceny działań podejmowanych przez uczestników, który pomaga im lepiej zrozumieć ryzyko wynikające z transakcji handlowych na rynkach finansowych oraz opracować pewne mechanizmy sprzyjające generowaniu stałych obrotów. Informacja zwrotna jest dostarczana uczestnikom na bieżąco, co sprzyja szybkiemu reagowaniu na popełniane błędy, podsyca zaangażowanie i rywalizację, szlifuje świeżo odkryte talenty. Te najlepsze mają szansę stać się brylantami w rękach fachowców. Najlepsi uczestnicy mogą bowiem liczyć na coś więcej niż wirtualny sukces i płynącą z niego satysfakcję. Dla nich przewidziane są nagrody pieniężne. Ponadto, Topstep Traders posiada partnerów kapitałowych, którym rekomenduje do współpracy osoby, które uzyskały najlepsze wyniki, dając im tym samym szansę na karierę zawodową, jakiej być może nie miałyby w swoim miejscu zamieszkania.

Zwolennicy programu uważają, że to interaktywne internetowe narzędzie może stanowić przełom otwierający nową erę w rekrutacji, znoszącą ograniczenia związane z lokalizacją, wiekiem kandydatów, ich doświadczeniem, czy wykształceniem. Mówią ? nieważne, czy skończyłeś Harward, czy tylko liceum w małym miasteczku, nareszcie koniec nepotyzmu i ?pracy po znajomościach?, w końcu liczy się talent i zaangażowanie.

Sceptycy natomiast podkreślają, że jest w tym podejściu trochę utopii, gdyż zawsze istnieją jakieś bariery, jak chociażby w tym przypadku konieczność dostępu do Internetu i wpłacenia depozytu. Nie da się tych ograniczeń nie zauważyć, lecz mimo to w moim odczuciu jest to krok w dobrym kierunku. Sam pomysł jest trafiony i zgodny z duchem zmian chociażby technologicznych, które powinny wpływać na środowisko pracy, na sposoby rekrutowania i szkolenia pracowników.

Topstep Traders to również kolejny dobrze przemyślany przykład wykorzystania mechaniki gier w oparciu o trzy podstawowe filary angażowania (FUN, FRIENDS, FEEDBACK).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Finanse, Praca, zarządzanie, Samodoskonalenie, Zastosowanie i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zabezpieczenie antyspamowe *