Kaggle – jak crowdsourcing i gryfikacja motywują naukowców

Kaggle to platforma internetowa doskonale łącząca crowdsourcing z gryfikacją. Opiera się na tworzeniu modeli prognostycznych przez użytkowników platformy na podstawie danych dostarczanych przez firmy i inne organizacje, które potrzebują pomocy w rozwiązaniu jakiegoś konkretnego problemu.

Działa to tak – organizacje z pomocą serwisu przygotowują konkursy dla jego użytkowników. Ograniczony czas przewidziany na przygotowanie modelu, rywalizacja z innymi uczestnikami, a także atrakcyjna nagroda dla najlepszego z nich, stanowią ważne elementy motywacyjne. Część konkursów ma charakter otwarty dla wszystkich chętnych, którzy chcą spróbować swoich sił, ale są też projekty skierowane wyłącznie do naukowców. Obecnie, w serwisie Kaggle jest  zarejestrowanych  około 33 tysięcy- statystyków informatyków, matematyków, ekonomistów i przedstawicieli innych dziedzin z całego świata. Prace uczestników są oceniane na bieżąco, a punktacja widoczna dla wszystkich, co ma na celu skłonienie ich do rywalizacji i pełnego zaangażowania w stworzenie jak najlepszego modelu. Większość nagród dla zwycięzców to wysokie nagrody pieniężne. Najwyższa, jaką do tej pory ustanowiono wynosi 3 000 000 USD, dlatego walczy o nią już prawie 1000 drużyn. Z drugiej strony, skupianie się wyłącznie na aspekcie finansowym nie oddaje w pełni korzyści, jakie z udziału w tego typu konkursach mogą wynieść ich uczestnicy. Tak jak w wielu innych projektach opartych na gryfikacji współpraca ma tu ogromne znaczenie. Uczestnicy mogą walczyć o nagrodę zespołowo. Jest to więc świetna okazja do wymiany wiedzy, świadczenia pomocy eksperckiej, ale też przyjmowania jej od innych, zdobywania umiejętności z innych dziedzin i poznawania różnych sposobów patrzenia na ten sam problem. Konstruktywne działania, w ramach współpracy z innymi profesjonalistami, którzy zdobyli swoją wiedzę w różnych systemach edukacyjnych i różnych kręgach kulturowych, są zarówno ciekawe, jak i mogą doprowadzić do zaskakujących i cennych wniosków.

A jakie korzyści wynoszą z tego firmy organizujące konkursy? Poza otrzymaniem modelu, który ma im pomóc w rozwiązaniu zgłoszonego problemu, wbrew pozorom są nimi także znaczne oszczędności. Wysoka, ale jednorazowa nagroda to bowiem mniejszy koszt niż zatrudnianie na stałe całego zespołu ekspertów. Co więcej, crowdsourcing daje więcej możliwości ? nad modelem prognostycznym może pracować w ramach Kaggle wiele zespołów o zróżnicowanych zasobach wiedzy i umiejętności. Dlatego, choć serwis ten działa zaledwie od 2 lat, zdołał już pozyskać dużych inwestorów oraz klientów takich jak NASA, Deloitte, Ford i Wikipedia.

Anglojęzyczna Wikipedia, ma  już około 750 000 aktywnych redaktorów, ale boryka się niestety z problemem ich spadającego zaangażowania wraz z upływem czasu. Innymi słowy, zauważono, że po jakimś czasie osoby tworzące hasła zamieszczają ich coraz mniej. Aby zwiększyć ich produktywność postanowiono wprowadzić element gryfikacji w postaci przycisku (?Love button?) umożliwiającego pozytywną ocenę wpisów przez użytkowników. Uznano jednak, że ten doraźny środek może okazać się niewystarczający. Stąd wziął się pomysł nawiązania współpracy z Kaggle. Konkurs będący jej wynikiem miał na celu stworzenie modelu prognostycznego, ułatwiającego zrozumienie czynników wpływających na zachowania osób tworzących treść w ramach Wikipedii. Chodziło zarówno o zrozumienie co zmniejsza ich produktywność, jak i stworzenie podstaw do działań służących zwiększeniu ich aktywności w oparciu o konkretne analizy.

Podsumowując, Kaggle umożliwia organizacjom, które mają problem do rozwiązania kontakt z naukowcami, którzy posiadają wiedzę, jak na podstawie danych ten problem rozwiązać. Z drugiej strony, dzięki platformie naukowcy otrzymują ciekawe i realne problemy oraz dane do analizy, do których w innych okolicznościach nie mieliby dostępu. Wszystko to wsparte mechaniką gier zapewnia korzyści obu stronom ? firmy oszczędzają i otrzymują modele prognostyczne, a naukowcy zarabiają i doskonalą swoją wiedzę i umiejętności.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Marketing, Praca, zarządzanie, Zastosowanie i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zabezpieczenie antyspamowe *